Jesienny ubiór na rower

Jest wielu fanów całorocznej jazdy na rowerze – i bardzo dobrze! Niejeden człowiek przekonał się, że wybierając rower zupełnie zmienia się swój styl życia, a patrzenie na ciągnące się korki samochodowe, kiedy ty przejeżdżasz obok jest naprawdę świetnym doświadczeniem. Poza tym, rower to jeden z nielicznych środków komunikacji, który jest całkowicie przyjazny otoczeniu – nie produkuje spalin, hałasu czy innych odpadów. Jak zatem cieszyć się rowerem przez cały rok i nie chorować?

Zasada cebulki

Problematyczne jest jeżdżenie na rowerze w niskich temperaturach lub nawet tych poniżej zera. Dlatego świetnie sprawdza się tutaj stara jak świat zasada ubioru na cebulkę. Pamiętaj, że jeśli używasz roweru jako środka codziennej komunikacji, lepiej spakować swoje ubranie „na co dzień” do plecaka i ubrać się na czas podróży na sportowo. Oczywiście trudno, żeby wozić ze sobą dwa zestawy, ale lepiej mieć coś w zapasie w plecaku! Pierwsza warstwa jest najważniejsza, chodzi tu o bieliznę i skarpetki. Rezygnujemy na pewno z bawełny, bo za bardzo chłonie wilgoć, inwestujemy w ubrania wykonane z materiałów syntetycznych. Druga warstwa, czyli koszulka, bluza, kurtka i spodnie – tu zależy gdzie jedziesz. Nawet na zwykłą niedzielną przejażdżkę daruj sobie dżinsy i wskocz w coś bardziej wygodnego i elastycznego.

Trochę więcej o skarpetach i innych dodatkach

Stopy, dłonie i głowa. To te części naszego ciała wychładzają się najszybciej i przeziębienie gotowe. Dlatego, w zależności od temperatury, proponujemy podwójne warstwy również jeśli chodzi o skarpetki, rękawiczki i czapki. Pierwsza warstwa powinna być bardziej przylegająca do ciała, żeby nic nam nigdzie nie podwiewało, a druga ma nas izolować. Przy czym kiedy jest cieplej, najpierw ściągamy warstwę zewnętrzną – rozbieramy się tak jak przysłowiowa cebulka.

Dobrze też zainwestować w dłuższe skarpety, co najmniej do kolana. Pamiętaj jednak, by poszukać takich, które nie mają żadnych szwów – komfort jest najważniejszy.

Ochrona przed przemakaniem

Jeżdżenie po asfalcie czy leśnymi dróżkami ma to do siebie, że czasem pojawiają się na naszej drodze kałuże. Nawet błotniki nie uchronią nas przed mokrymi plamami na plecach i pośladkach, dlatego warto pomyśleć o przeciwdeszczowych spodniach i kurtce, która szybko odprowadzi wilgoć.

Nie forsuj się

Wiemy, że niektórzy kochają szybką jazdę. Pamiętaj jednak o tym, że jeżdżąc na rowerze po mieście w niskich temperaturach, a już szczególnie zimą jesteśmy narażeni nie tylko na złapanie przeziębienia, ale na spaliny. Zainwestuj w dobrą maskę węglową, która ochroni cię przez nadmiarem toksyn i nie forsuj się zbytnio. Lepiej dojechać gdzieś później, ale zdrowym, niż narażać się na chorobę.