Kurtka z membraną – jaką kupić?

Zastanawiasz się jaką kurtkę z membraną wybrać? Nie wiesz czym różnią się od siebie konkretne modele i o co chodzi z tymi parametrami? I wreszcie, co to znaczy że dany model jest techniczny? – no cóż, jeśli zadajcie sobie właśnie takie pytania, ten tekst jest dla Was. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, czym należy kierować się przy wyborze kurtki z membraną. Przeczytaj go koniecznie!

Po co nam ta kurtka?

Zacznijmy od tego, że kurtka zewnętrzna (w naszych tekstach czasem używamy również angielskiej nazwy hard shell) jest ostatnią warstwą odzieży, jaką na siebie zakładamy chcąc się ochronić przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Co nam zagraża? Wiatr, deszcz i śnieg, a także szorstka powierzchnia świata. Dlatego zadaniem tej kurtki nie jest ochrona termiczna – kurtki z membraną nie grzeją, zapobiegają jednak utracie ciepła. Bardzo ważne jest też to, że kurtka ta ma nie tylko chronić nas przed tym co na zewnątrz, ale także przed naszą własną wilgocią – to właśnie nazywamy oddychalnością, czyli odprowadzaniem pary wodnej na zewnątrz. Dlatego potrzebna jest nam membrana, w innej sytuacji przed wiatrem i deszczem doskonale chroniłoby nas plastikowe ponczo.

Kurtka ma chronić przed deszczem, śniegiem, wiatrem i oddychać

Na pewni kurtkę tę będziemy więc mieli na sobie cały czas o ile wieje i pada lub będziemy ją nosić w plecaku na wypadek, gdyby pogoda okazała się kapryśna. Jednak musicie sobie zadać pytanie, do czego kurtka będzie Wam służyć najczęściej? Czy do okazjonalnych trekkingów w górach, czy jednak przede wszystkim do outdoorowych spacerów miejsko-parkowych ponieważ lubicie wygodę i sportowy styl. Czy do jednodniowych trekkingów z lekkim plecaczkiem, czy może jesteście miłośnikami kilkutygodniowych wyjazdów z ciężkim workiem na grzbiecie? Tylko latem, czy także zimą? Do wspinania, na via ferraty, na zimowe bieganie lub nordic walking, czy może także na skitouring? Przede wszystkim liczy się ta aktywność, która przeważa w Waszym kalendarzu. Po prostu odpowiedzcie sobie na te pytania szczerze, szkoda byłoby przepłacać za kurtkę, która posiada cechy, których i tak nie wykorzystacie, a brakuje jej za to innych, przez Was pożądanych.

Kurtka zewnętrzna może być Waszym najlepszym outdoorowym towarzyszem, musicie jej ufać

W związku z tym – Jeśli właśnie chcecie się pozbyć swojego starego modelu, zadajcie sobie także kilka pytań właśnie na jego temat. Typu: jak długo nosiliście swoją starą kurtkę? Co Wam w niej przeszkadzało? Co w niej lubiliście? Przypomnijcie sobie różne sytuacje – czy brakowało Wam miejsca na schowanie rękawiczek? Drażniły Was mankiety? Materiał rozdarł się lub przetarł podczas kontaktu ze skałą? A może była niewygodna?