Odzież kompresyjna

Przede wszystkim odzież kompresyjna podczas uprawiania sportu usprawnia pracę układu krążenia, wspomaga pracę mięśni i przyśpiesza ich regenerację. Dlatego stworzona została dla zawodowych sportowców, coraz chętniej jednak jest wykorzystywana także przez amatorów, ponieważ opaski i skarpety kompresyjne przyniosą też ulgę osobom cierpiącym z powodu nadmiernie opuchniętych nóg po długiej podróży. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jak sportową odzież kompresyjną, która ułatwia uprawianie sportu. Przeczytaj go koniecznie!

Jak działają ubrania kompresyjne?

Zacznijmy od tego, że ubrania kompresyjne wykorzystują zasadę zmiennego ucisku. Generalnie ta sama zasada od lat stosowana jest w medycznej odzieży kompresyjnej, np. rajstopach zapobiegających powstawaniu żylaków. Chodzi oto, że zastosowanie stopniowego ucisku usprawnia pracę układu krążenia: krew jest szybciej pompowana w stronę serca, szybciej też odprowadza z mięśni kwas mlekowy. To jest szczególnie ważne dla osób uprawiających sport, bo zwiększone stężenie kwasu mlekowego w mięśniach powoduje uczucie bólu. Taka sportowa odzież kompresyjna została stworzona głównie dla biegaczy i triathlonistów, ale z powodzeniem wykorzystywana jest także przez osoby zajmujące się sportem amatorsko.

Dla kogo jest odzież kompresyjna?

No cóż, odzież kompresyjna jest tak naprawdę bardzo szeroko zastosowana i w sporcie zawodowym, i w sporcie amatorskim, nie ma żadnych przeciwwskazań do jej użytkowania. Jest to pomysł zaczerpnięty z lecznictwa, ponieważ kompresja była używana na samym początku do leczenia różnego rodzaju schorzeń i teraz to, co w medycynie się sprawdziło, jest wykorzystywane w sporcie. Na pewno bieganie w opaskach kompresyjnych na udach lub łydkach zmniejsza wstrząsy mięśni w czasie biegu, dzięki czemu obniża się ich napięcie. Chodzi oto, że mięśnie mniej się męczą i szybciej regenerują po wysiłku. Dodatkowo ubrania kompresyjne stabilizują mięśnie i ścięgna, a tym samym zmniejszają ryzyko kontuzji spowodowanych przeciążeniem.

Z jakich tkanin jest zrobiona odzież kompresyjna?

Otóż tkaniny użyte do produkcji odzieży kompresyjnej są na pierwszy rzut oka bardzo podobne do tych, które są używane w zwykłej odzieży sportowej. Ale jest tutaj zupełnie inna mieszanina materiałów – jest to niezauważalne, ale odczuwalne podczas wykonywania różnego rodzaju ruchów. Przede wszystkim odzież kompresyjna została stworzona tak, aby odpowiadała budowie anatomicznej człowieka, dlatego bardzo ważne jest idealne dobranie rozmiaru. Poza tym ubrania kompresyjne, aby spełniały swoją funkcję, powinny być ściśle przylegać do ciała. Obecnie na polskim rynku są dostępne kompresyjne opaski na łydki, uda i ręce.