Ubranie do jazdy na rowerze

Nie jest to poradnik modowy – to zaznaczymy na samym wstępie. Na rower możesz ubrać się jak tylko chcesz, bo nie ma do tego żadnych wymagań lub wytycznych. Chodzi bardziej o twój komfort, bo przecież kilka godzin jazdy w pięknych okolicznościach przyrody w spódnicy na pewno skończy się zapalenie pęcherza. Jak zatem ubrać się odpowiednio, ale też ładnie na wycieczki rowerowe?

Czy wiedzieliście, że wśród rowerzystów jest wiele subkultur?

M. in. zjazdowcy, ostrokołowcy, górale, szosowcy, a łączy ich właśnie rower. Pomimo tego, że używają go w zdecydowanie inny sposób! Wszyscy jednak mają specjalistyczne ubiory, przeznaczone właśnie do konkretnego stylu jeżdżenia i bez problemu rozpoznają się nawet w strojach cywilnych. Dla rowerzystów amatorów profesjonalny strój na rower kojarzy się raczej z kosmitą. Jak znaleźć złoty środek?

Czego unikać wybierając ubrania na rower?

Złotą zasadą każdej wycieczki jest unikanie bawełny. Bawełna nie należy do topowych materiałów, z których robi się sporotwe ubrania… ponieważ bardzo lubi chłonąć wilgoć i nie chce jej oddawać. Czy znasz to uczucie, gdy zimna i przepocona bluzka przykleja ci się do nerek? Dlatego lepiej odsunąć bawełnę na bok. Tak samo sprawa ma się z jeansami – których głównym składnikiem jest również bawełna. Poza tym w jeansach nasze nogi są opięte i nie mają zapewnionej dobrej wentylacji. O wiele lepiej założyć coś, czego szwy nie będą nam się wbijały w ciało podczas jazdy. Unikajmy też skarpetek stopek, które może fajnie wyglądają, ale pozostawią po sobie bolesne ślady w postaci otarć, więc jeszcze długo sobie nie pojeździmy.

Postawmy na ubrania sportowe

Jeśli nie przepadasz za kolorowymi i fantazyjnymi fasonami, bez problemu znajdziesz czarne, białe lub szare odpowiedniki. Odzież w włókien syntetycznych będzie dla nas o wiele bardziej wygodna. Możesz też użyć ubrań z zrobionych z lnu, szczególnie na wysokie temperatury – świetnie wentylują.

O czym nie zapomnieć wybierając się na przejażdżkę?

Kask, tak często ignorowany przez rowerzystów powinien być właściwie podstawą rowerowego stroju! Zapewni mam bezpieczeństwo, jeśli przypadkowo się gdzieś wywrócimy, albo coś na nas spadnie z góry. Jeśli zatem do tej pory nie doceniałeś roli kasku, koniecznie zmień swoje podejście. Warto też pamiętać o okularach przeciwsłonecznych z dodatkowym filtrem polaryzacyjnym. Dzięki niemu będziemy widzieć dobrze niezależnie od światła, w jakim przyjdzie nam jeździć. Rzeczą godną uwagi są również rękawiczki rowerowe, które ochronią nasze dłonie przed otarciami, kiedy to przez wiele godzin będziemy trzymać kierownicę. Nie zapomnij odpowiedniej ilości wody oraz… dobrego humoru!