Wybieramy buty do crossfitu

Obecnie na rynku mamy już bardzo duży wybór odzieży i obuwia sportowego dedykowanego konkretnym dyscyplinom sportowym – nie ma problemu z zakupem butów do biegania, tenisa, kolarstwa czy boksu. Jednak CrossFit, dyscyplina, która jest w praktyce zbiorem wielu różnych dyscyplin i wymaga wykorzystania bardzo wszechstronnego obuwia. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, czym powinny charakteryzować się dobre buty, które pozwolą bezpiecznie i efektywnie ćwiczyć CrossFit. Przeczytaj go koniecznie!

Buty do CrossFit

Zacznijmy od tego, że idealne buty CrossFitowe chyba nie istnieją, a wynika to z faktu, że ten rodzaj treningu wymaga od obuwia połączenia w jedność kilku cech, które nieco się wykluczają. W związku z tym – nie można jednoznacznie powiedzieć, że dany model to buty idealne dla każdego – każdy znaleźć musi obuwie, które najpełniej spełni jego oczekiwania i nadawać się będzie do używanego przez niego modelu treningowego. Ale nie oznacza to, że nie ma listy cech, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów.

Buty CrossFitowe – rozmiary

Odpowiednio dobrane gabaryty obuwia to już połowa sukcesu – odpowiednia długość, szerokość i wysokość to cechy, które pomogą bezpiecznie i wygodnie przetrwać nawet najbardziej ekstremalne sesje ćwiczeń. Warto kupić buty o pół rozmiaru większe od tych, które nosimy na co dzień. Chodzi oto, że stopy mają tendencję do puchnięcia podczas intensywnych ćwiczeń. Jednak nie wolno przesadzać z luzem – pół rozmiaru to maksimum, gdyż luźniejsze obuwie będzie powodem utraty stabilności i przyczyni się do nieprzyjemnych otarć. Poza tym buty CrossFitowe powinny kończyć się przed kostką – wyższe obuwie będzie bowiem ograniczać mobilność stawu skokowego.

Buty do CrossFitu – materiały

Jeżeli chodzi o wybór konkretnego materiału jest kwestią gustu i możliwości finansowych, ale warto zwrócić uwagę na wytrzymałość oraz wentylację. Pamiętaj, że dobry przepływ powietrza pozwoli zachować wygodę, uniknąć bolesnych pęcherzy oraz niezbyt atrakcyjnych woni. Trzeba uważać na jakość wykonania – delikatne siateczki i słabe szwy mogą nie wytrzymać trudów ćwiczeń.

Obuwie CrossFit – podeszwa

Nie da się zaprzeczyć, że podeszwa to jeden z najważniejszych elementów dobrego obuwia. Zwykle miękkie podeszwy uważane są za wygodne i zapewniające dobrą amortyzację, ale w CrossFit nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ miękka panka lub żel sprawiają, że podeszwa ugina się pod stopą i łatwiej można stracić równowagę – np. podczas podnoszenia dużych ciężarów. Dodatkowo do takich ćwiczeń nie nadają się również podeszwy cienkie – w tym wypadku do czynienia mamy ze zbyt niską amortyzacją dla stawów, a intensywny trening to duże obciążenie stawów.