Górski karabinek do polowania w górach
Przez wiele lat karabinki pozostawały popularną bronią do polowań i ochrony. Zabiera się je na polowania podczas gorącego lata i mroźnej zimy. Z karabinka poluje się na drobną zwierzynę, a duża zwierzyna lub groźne drapieżniki mogą być łapane bez obaw. W lesie, na otwartej pustyni, w górach – karabinek jest w stanie sprostać zadaniu w każdych warunkach.
Definicja karabinka górskiego
Karabinek jest lekką strzelbą lub karabinem o skróconej lufie. W sprzedaży są również modele gładkolufowe, ale są one znacznie mniejsze. Słowo „Karabinek” przyszło do nas z krajów arabskich, oznacza „broń”, później Turcy nazywali strzelców „karabinkami”, a Francuzi używali w stosunku do nich określenia „karabiniarz”.
Pierwszy karabinek został wynaleziony we Francji w 1498 roku przez rusznikarza Gaspara Zollnera. W ciągu 5 wieków karabinek przeszedł długą drogę w historii, biorąc udział w setkach wojen i tysiącach bitew.
W dzisiejszych czasach karabinek jest niezawodną i popularną bronią do polowań i samoobrony. Jego mniejsza waga i krótsza lufa nie przeszkadza myśliwemu podczas długich wędrówek, zachowując przy tym wszystkie cechy bojowe klasycznej broni myśliwskiej gwintowanej.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: który karabinek jest najlepszy. Dlatego każdy myśliwy wybiera broń zgodnie z cechami, które zna. Omówmy szczegółowo wybór karabinu myśliwskiego, jego możliwości i podstawowe parametry.
Zasada działania karabinka
Zanim wybierzesz karabin, zapoznaj się z metodami przeładowywania i zasadami działania poszczególnych konstrukcji.
Zalety konstrukcji śruby ślizgowej:
- Karabinki wytrzymują wysokie ciśnienie gazów prochowych podczas wystrzału, co pozwala na użycie nabojów o dużej sile rażenia do rażenia dużych zwierząt na polowaniu.
- Szybka ekstrakcja przypadków.
- Wysoka dokładność strzelania.
- Niezawodność i długowieczność.
Karabinek z blokadą suwaka
Śruba ślizgowa została po raz pierwszy pokazana publicznie i użyta w walce już w 1841 roku. Jego prosta konstrukcja i wysoka niezawodność pozwoliły karabinkowi pozostać popularnym modelem broni myśliwskiej.
Mechanizm ryglowy o długim skoku wykonuje otwieranie i zamykanie kufy poprzez przesuwanie rygla wzdłuż osi lufy. Ruch ten jest bezpośredni i do przodu, z powrotem do pozycji wyjściowej. Ruch rygla spełnia jednocześnie dwie funkcje. Podaje on nabój do komory nabojowej, a następnie usuwa wystrzeloną łuskę. Przesunięcie rygla do przodu uzyskuje się przez wychylenie rygla do lufy lub zatrzaśnięcie go przez głowicę ryglową.
Więcej na Polar Sport.pl
Ostatnie wpisy
Najnowsze komentarze
Kategorie
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress