Z czego zbudowany jest czekan?
Czekan to jeden z najbardziej podstawowych przyrządów wykorzystywanych do wspinaczki. Posiada go każdy, kto wybiera się w wysokie góry, aby nie tylko po nich pochodzi, lecz również nieco się powspinać, szczególnie w czasie zimy. Nie każdy jednak laik wie, z czego konkretnie składa się czekan i jakie są jego poszczególne elementy. Warto mieć tę wiedzę, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy zdarzy się konieczność kupienia jednego dla siebie.
Z czego wykonany jest czekan?
Czekan na pierwszy rzut oka posiada bardzo prostą, żeby nie powiedzieć prymitywną budowę. Przypomina on nieco siekierę, z tym że nieco inaczej zakrzywioną. Jeśli jednak przyjrzeć się mu nieco bliżej, da się zauważyć, że zasadniczo różni się on od wszystkiego, co można spotkać w gospodarstwie domowym.
Przede wszystkim zauważyć trzeba, że posiada nietypowy uchwyt, który fachowo nazywany jest styliskiem. Jeczest on nieco wygięty, a także zabezpieczony w newralgicznych miejscach gumowaną powłoką, co ma zapewniać jego bardzo stabilne i pewne trzymanie.
Drugim elementem jest głowica, która jest zdecydowanie najważniejszą częścią tego narzędzia. To właśnie ona wbija się przy uderzeniu w skałę, co powoduje, że musi być wykonana z najlepszych możliwych materiałów. Musi być ostra, a także twarda.
Kolejną sprawą jest grot, który jednak jest stosunkowo rzadko spotykany. Jest to kolec umieszczony na dole styliska, którego celem jest umożliwienie awaryjnego hamowania w sytuacji ześlizgnięcia się z góry.
Ostatnim, choć wcale nie najmniej ważnym element jest pętla. Jest to nic innego, jak tylko pętelka nadgarstkowa, która cały czas zabezpiecza czekan na ręku przed upadkiem.
Czy warto mieć własny czekan?
Wiele osób zastanawia się, czy warto mieć swój własny czekan. Jak się okazuje zdecydowanie tak. Nawet wtedy, gdy nie jest się zawodowcem i nie idzie w góry, czekan jest rewelacyjnym dodatkiem wspomagającym – polarsport.pl. Dzięki niemu można sprawnie poradzić sobie z wieloma fragmentami szlaków, a w razie potrzeby może on posłużyć nawet do uratowania sobie życia w przypadku ześlizgnięcia się ze szlaku.
Ostatnie wpisy
Najnowsze komentarze
Kategorie
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress